NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Нови и нестандартни места за концерти са подбрали организаторите на фестивала Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево
6281
Цветни аспекти

Нови и нестандартни места за концерти са подбрали организаторите на фестивала Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево

Нови и нестандартни локации за концерти са подбрали организаторите на международния фестивал на музиката и изкуствата Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево, съобщават организаторите. Освен познатата от предишните издания поляна край р. Видима, през настоящата година част от фестивалните пространства ще бъдат дворовете на Обединено училище „Иван Вазов“ и на църквата „Света Петка“в селото. „С организирането на бутикови концерти на сакрални за региона места фестивалът не само разширява стандартния си формат, но и акцентира върху необходимостта да им вдъхне нов социален смисъл и да възроди активния културен живот в малките населени места в България“, каза Вероника Тодорова, която е основател на фестивала

| 20 Юли 2024, 10:16 ч.
Нови и нестандартни места за концерти са подбрали организаторите на фестивала Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево
Нови и нестандартни места за концерти са подбрали организаторите на фестивала Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево
Снимка © Организаторите

Нови и нестандартни локации за концерти са подбрали организаторите на международния фестивал на музиката и изкуствата Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево, съобщават организаторите.

На 30 юни е премиерата на експерименталния танцов филм „Съществото“ на режисьорката Невена Николова

След прожекцията на двете версии на лентата,в „Топлоцентрала“ ще има среща-разговор с творческия екип, съобщават организаторите.

Това е третият късометражен филм на Николова след „Утрин" и „Покрив". 

„Съществото“ и „Съществото 2.0“ имат общо близо 30 официални селекции и отличия от международни фестивали, сред които награди за най-добър късометражен танцов филм на Experimental, Dance&Music Film Festival в Торонто (Канада) и на OZ Indie Film Festival в Мелбърн (Австралия), награда за най-добър VR/Installation Film от Bridge Fest във Ванкувър, награда за най-добър експериментален филм на South Film and Arts Academy фестивала в Чили и още редица селекции и отличия от международни фестивали в САЩ, Нидер

Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Режисьор на оперния спектакъл е Александър Мутафчийски. 

"За първи път на професионална сцена имам удоволствието да поставя оперно заглавие и то не кое да е, а христоматийното "Севилският бръснар". Като човек, който от години се занимава и е учил точно това, за мен тази творба е като библия за операта. Винаги казвам за оперетата, където е стихията и вихърът ми, и на която съм посветил живота си, че тя е приказка за любовта. С пълна сила мога да го кажа сега и за "Севилският бръснар", казва Мутафчийски. 

Диригент е Вилиана Вълчева, а диригент на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Сценографията и костюмите са дело на Денис Иванов.

Участват солисти, хор и оркестър на Русенс

Концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера-Русе ще бъде представен в Ямбол на 26 септември, в Зрителната зала на Общината.

Ще звучат едни от най-емблематичните творби от жанровете на мюзикъла и филмовата музика, съобщават организаторите.

Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян, под диригентската палка маестра Вилиана Вълчева. Аранжиментите са на Вихрен Урумов. Участват хор и оркестър на Държавна опера- Русе, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.

Включени са популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, “Красавицата и Звярът”, познати от изпълненията на Елтън Джон, Queen, Франки Вали, ABBA и много други, посочват организаторите.

Лятното турне на „Молба за напускане“ продължава и през есента, съобщават продуцентите от „Ажур пико“. 

Постановката от Алексей Клас под режисурата на Богдан Петканин гостува на 21 август в Стара Загора, на 24 август – във Варна, 16 септември – Велико Търново. На 28 септември, 18 октомври и 27 октомври представлението се завръща на открита сцена „Сълза и смях“ в София.

В представлението с участието на Руслан Мъйнов, Петьо Петков-Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов, комедията и трагедията на ежедневието се преплитат в непредсказуем танц.

„Представете си един подреден свят, в който цари честност, мир и единств

„Убийствена комедия“ за любов и още нещо. Театър „Възраждане“ предава на живо от фестивала в Кан. Блясък, кино и звезди, или мрачна вечеринка с убийство. Какво точно се случва по време на едно от най-големите културни събития в света?...

Режисьорът Венцислав Асенов поставя за първи път у нас пиесата на британеца Робин Хоудън.

„В България авторът е известен, защото пише в най-добрите традиции на британския фарс. Много смешни пиеси, с много добър диалог и много ярки персонажи, тоест, много „сочен“ театър за игра и много приятен за гледане“, казва Асенов.

МИСТЕРИЯ ОТ ПЪРВАТА ДО ПОСЛЕДНАТА МИНУТА

Клевета, измама, заговор, изневяра. Интригата се задълбочава, а ситуацията е сложна, дори прекалено сложна,  независимо, че в нея

Освен познатата от предишните издания поляна край р. Видима, през настоящата година част от фестивалните пространства ще бъдат дворовете на Обединено училище „Иван Вазов“ и на църквата „Света Петка“в селото.

„С организирането на бутикови концерти на сакрални за региона места фестивалът не само разширява стандартния си формат, но и акцентира върху необходимостта да им вдъхне нов социален смисъл и да възроди активния културен живот в малките населени места в България“, каза Вероника Тодорова, която е основател на фестивала.

През настоящата година фестивалът ще продължи четири дни – от 31 юли до 3 август, както съобщи .

На 31 юли (сряда) училищният двор ще бъде огласен от децата от сливенския музикален и социален проект „Музиката вместо улицата“ и немския „Мултикултурен оркестър Гисен“ под ръководството на маестро Георги Калайджиев.

Проектът „Музиката вместо улицата“ дава шанс на някои от най-бедните български деца да се променят и да получат музикално, артистично и училищно образование. От 2008 г. насам момичета и момчета на възраст от 4 до 18 години от детски домове и деца от бедните квартали получават чрез него храна, дрехи, отоплителни материали, основни медицински грижи и образование. 

Изложбата "Между черно и бяло - графика и рисунка" на Веселин Дамянов - Ves ще бъде представена в Художествена галерия - Добрич (ХГ) на 1 август. 

Любителите на българското графично изкуство ще имат възможността да надникнат във вълнуващия „пъстър“, между черното и бялото свят на художника, който той пресъздава чрез експериментиране и смесване на различни графични техники, посочват от културния институт.

Творчеството на Веселин Дамянов - Ves е познато на добричката публика от участието му в пленер „Хартия и цвят“ 2021 и мащабната изложба по повод 60-тата годишнина на галерията през 2023 година. Негови творби са представени и в постоянната експозиция на Художествената галерия в Добрич, казват още оттам.

Веселин Дамянов - Ves е роден на 30 май 1977 г. в град Сливен. През 1996 г. завършва Средно художествено училище по приложни изкуства „Димитър Добрович”

Живопис на Десислава Минчева и фотография на Сандро Арабян се представени в две експозиции. „Намибия/природата" ще продължи от 9 до 28 септември в галерията на ул. „Шипка“ 6, и „Намибия/хората" – от 11 до 24 септември в галерия „Арте“, съобщават организаторите.

„Ако изобщо има случайности в нашия живот, то ние отидохме в Намибия именно така – случайно. После, в рамките на два месеца заминахме и втори път. Пътувахме заедно със сина ми. Ще пиша в първо лице, единствено число, защото е възможно усещанията ни с него да се разминават, въпреки, че по-скоро мисля обратното. Още в началото знаех вътрешно, че трябва да запазя в картини (не само в снимки) това усещане за величието на природата и се надявам  с поредица от изложби проектът ни да с

Триото на Торд Густавсен ще представи новия си албум Seeing на 12 ноември в зала „България”, съобщават организаторите от „Джаз плюс“.

По думите им Торд Густавсен е един от най-вглъбените и съзерцателни пианисти на нашето съвремие. С 10 записа за ЕСМ в различни формати (трио, квартет, квинтет), той е в постоянно търсене на оголената истинска красота в музиката. С последните си три проекта той се завръща към трио формата, дълбаейки навътре в душата на заложената концепция още от времето на триото на Бил Еванс – The art of trio. Триото търси, изследва, въплътява в един организъм емоционалната насителост, елегантността и дъхът на музиката.

„Да общуваш с музиката на Торд Густавсен е истинско вълшебство. Всяка негова творба е тихо откровение. Вглъбеност и тиха вътрешна динамика, отгла

Балетна школа "Марина" при Народно читалище "Христо Ботев-1897" в град Пазарджик завоюва второ място на 18-тия Mеждународен младежки фестивал-конкурс на изкуствата "Музите" в Созопол, съобщиха от школата.

Балерините са се представили в стил класически балет, състезавайки се с участници от 18 страни. Освен второто място, школата е получила  купа във втора възрастова категория, такава за  соло в изпълнение на Велислава Дечева, която е спечелила трето място в стил класически балет и златен медал за първа възрастова група, допълниха още те.

Художественият ръководител Тони Райкова е получила диплом за високи професионални успехи и принос за фестивал "Музите", допълват от балетната школа.

През месец юни школата се включи в  Pazardjik Dance Open’24, организиран от Община Пазарджик и Общински детски комплекс – Пазарджик, като завоюва отличия, след което

Ако няма мечти, няма смисъл да се продължава. Надявам се да има начин да се постигнат, но не много бързо, защото без мечтите няма смисъл. Това каза актьорът Герасим Георгиев - Геро, който днес празнува юбилей. 

„Този рожден ден е по-специален, защото навършвам 50 години. Ще го направя в най-близък кръг - роднини и приятели, а пък наесен - през септември, ще събера хората, като се върнат от морето, за да ги отпразнуваме тези 50 години“, каза той. 

Все още има несбъднати мечти в киното, театъра и телевизията. „Набелязал съм си неща, дано да се получат. Да сме здрави само“, си пожела актьорът за рождения си ден.

ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ-ГЕЦ МУ ДАЛ ИМЕТО ГЕРО

Роден е на 10 юли 1974 година в Русе.  Докато се подготвял за кандидат-студентските изпити в НАТФИЗ, близък на Геро го запознал с големия актьор Георги Георгиев-Гец. Той го

Фактът, че проектът успява да стартира успешно, се дължи, наред с други неща, на щедрата подкрепа на хората в град Гисен (Германия) и музикантите от „Студио Концертанте” и „Мултикултурен оркестър”, допълват организаторите.

Маестро Калайджиев и създателката на фестивала - акордеонистката Вероника Тодорова, работят съвместно вече 15 години на международна сцена, разказа тя.

„Вярвам, че това е важен за бъдещето на България проект, чрез който се подарява бъдеще на децата. Идеята за участието на  „Музиката вместо улицата“ в програмата на Jam on the river е обвързана и с моя инициатива, идея и кауза, които реализирам в последните години от завръщането си в България.  Става въпрос за иновация, която създадохме и въведохме в местното училище в с. Дебнево – всички деца от първи до четвърти клас да учат музикален инструмент – пиано или акордеон“, каза Тодорова.

На 1 август (четвъртък) в двора на църквата „Св. Петка“ в Дебнево ще звучи „Танго меса“ на Мартин Палмери за хор, мецосопран, струнен квинтет и акордеон в изпълнение на общински хор „Гена Димитрова“ - Плевен и струнен квинтет към Плевенска Филхармония. Солист е Вероника Тодорова, а диригент – Георги Милтиядов.

„Изпълнението на „Танго меса“ на Мартин Палмери беше една моя мечта, която много исках да реализирам в България. Църквата в Дебнево също е едно много специално за мен място, и мисля, че точно там е мястото на тази духовна, въздействаща музика“, допълни Вероника Тодорова.

Тя посочи, че поканата за участие към хор „Гена Димитрова" е провокирана от изключително разнообразната по стил концертна програма, която изпълнява, включително оперни и оперетни спектакли и мюзикъли. През годините музикалният институт работи съвместно с Държавните опери в Стара Загора, Русе, Пловдив, Симфониета– Видин и Плевенската филхармония, както и с други оркестри, като гостува в София, Пловдив, Варна, Добрич, Габрово, Ловеч, Шумен, Разград, Сливен, Кнежа, Видин, Ямбол и др. 

е официален медиен партньор на събитието.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
Тикер в 20:00 ч.
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в ...
Начало Цветни аспекти
6281
Цветни аспекти

Нови и нестандартни места за концерти са подбрали организаторите на фестивала Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево

Нови и нестандартни локации за концерти са подбрали организаторите на международния фестивал на музиката и изкуствата Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево, съобщават организаторите.Освен познатата от предишните издания поляна край р. Видима, през настоящата година част от фестивалните пространства ще бъдат дворовете на Обединено училище „Иван Вазов“ и на църквата „Света Петка“в селото.

| 20 Юли 2024, 10:16 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Нови и нестандартни места за концерти са подбрали организаторите на фестивала Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево
Нови и нестандартни места за концерти са подбрали организаторите на фестивала Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево
Снимка © Организаторите

Нови и нестандартни локации за концерти са подбрали организаторите на международния фестивал на музиката и изкуствата Jam On The River 2024 в троянското село Дебнево, съобщават организаторите.

Освен познатата от предишните издания поляна край р. Видима, през настоящата година част от фестивалните пространства ще бъдат дворовете на Обединено училище „Иван Вазов“ и на църквата „Света Петка“в селото.

На 30 юни е премиерата на експерименталния танцов филм „Съществото“ на режисьорката Невена Николова

След прожекцията на двете версии на лентата,в „Топлоцентрала“ ще има среща-разговор с творческия екип, съобщават организаторите.

Това е третият късометражен филм на Николова след „Утрин" и „Покрив". 

„Съществото“ и „Съществото 2.0“ имат общо близо 30 официални селекции и отличия от международни фестивали, сред които награди за най-добър късометражен танцов филм на Experimental, Dance&Music Film Festival в Торонто (Канада) и на OZ Indie Film Festival в Мелбърн (Австралия), награда за най-добър VR/Installation Film от Bridge Fest във Ванкувър, награда за най-добър експериментален филм на South Film and Arts Academy фестивала в Чили и още редица селекции и отличия от международни фестивали в САЩ, Нидер

Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Режисьор на оперния спектакъл е Александър Мутафчийски. 

"За първи път на професионална сцена имам удоволствието да поставя оперно заглавие и то не кое да е, а христоматийното "Севилският бръснар". Като човек, който от години се занимава и е учил точно това, за мен тази творба е като библия за операта. Винаги казвам за оперетата, където е стихията и вихърът ми, и на която съм посветил живота си, че тя е приказка за любовта. С пълна сила мога да го кажа сега и за "Севилският бръснар", казва Мутафчийски. 

Диригент е Вилиана Вълчева, а диригент на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Сценографията и костюмите са дело на Денис Иванов.

Участват солисти, хор и оркестър на Русенс

Концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера-Русе ще бъде представен в Ямбол на 26 септември, в Зрителната зала на Общината.

Ще звучат едни от най-емблематичните творби от жанровете на мюзикъла и филмовата музика, съобщават организаторите.

Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян, под диригентската палка маестра Вилиана Вълчева. Аранжиментите са на Вихрен Урумов. Участват хор и оркестър на Държавна опера- Русе, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.

Включени са популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, “Красавицата и Звярът”, познати от изпълненията на Елтън Джон, Queen, Франки Вали, ABBA и много други, посочват организаторите.

Лятното турне на „Молба за напускане“ продължава и през есента, съобщават продуцентите от „Ажур пико“. 

Постановката от Алексей Клас под режисурата на Богдан Петканин гостува на 21 август в Стара Загора, на 24 август – във Варна, 16 септември – Велико Търново. На 28 септември, 18 октомври и 27 октомври представлението се завръща на открита сцена „Сълза и смях“ в София.

В представлението с участието на Руслан Мъйнов, Петьо Петков-Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов, комедията и трагедията на ежедневието се преплитат в непредсказуем танц.

„Представете си един подреден свят, в който цари честност, мир и единств

„Убийствена комедия“ за любов и още нещо. Театър „Възраждане“ предава на живо от фестивала в Кан. Блясък, кино и звезди, или мрачна вечеринка с убийство. Какво точно се случва по време на едно от най-големите културни събития в света?...

Режисьорът Венцислав Асенов поставя за първи път у нас пиесата на британеца Робин Хоудън.

„В България авторът е известен, защото пише в най-добрите традиции на британския фарс. Много смешни пиеси, с много добър диалог и много ярки персонажи, тоест, много „сочен“ театър за игра и много приятен за гледане“, казва Асенов.

МИСТЕРИЯ ОТ ПЪРВАТА ДО ПОСЛЕДНАТА МИНУТА

Клевета, измама, заговор, изневяра. Интригата се задълбочава, а ситуацията е сложна, дори прекалено сложна,  независимо, че в нея

„С организирането на бутикови концерти на сакрални за региона места фестивалът не само разширява стандартния си формат, но и акцентира върху необходимостта да им вдъхне нов социален смисъл и да възроди активния културен живот в малките населени места в България“, каза Вероника Тодорова, която е основател на фестивала.

През настоящата година фестивалът ще продължи четири дни – от 31 юли до 3 август, както съобщи .

Изложбата "Между черно и бяло - графика и рисунка" на Веселин Дамянов - Ves ще бъде представена в Художествена галерия - Добрич (ХГ) на 1 август. 

Любителите на българското графично изкуство ще имат възможността да надникнат във вълнуващия „пъстър“, между черното и бялото свят на художника, който той пресъздава чрез експериментиране и смесване на различни графични техники, посочват от културния институт.

Творчеството на Веселин Дамянов - Ves е познато на добричката публика от участието му в пленер „Хартия и цвят“ 2021 и мащабната изложба по повод 60-тата годишнина на галерията през 2023 година. Негови творби са представени и в постоянната експозиция на Художествената галерия в Добрич, казват още оттам.

Веселин Дамянов - Ves е роден на 30 май 1977 г. в град Сливен. През 1996 г. завършва Средно художествено училище по приложни изкуства „Димитър Добрович”

Живопис на Десислава Минчева и фотография на Сандро Арабян се представени в две експозиции. „Намибия/природата" ще продължи от 9 до 28 септември в галерията на ул. „Шипка“ 6, и „Намибия/хората" – от 11 до 24 септември в галерия „Арте“, съобщават организаторите.

„Ако изобщо има случайности в нашия живот, то ние отидохме в Намибия именно така – случайно. После, в рамките на два месеца заминахме и втори път. Пътувахме заедно със сина ми. Ще пиша в първо лице, единствено число, защото е възможно усещанията ни с него да се разминават, въпреки, че по-скоро мисля обратното. Още в началото знаех вътрешно, че трябва да запазя в картини (не само в снимки) това усещане за величието на природата и се надявам  с поредица от изложби проектът ни да с

Триото на Торд Густавсен ще представи новия си албум Seeing на 12 ноември в зала „България”, съобщават организаторите от „Джаз плюс“.

По думите им Торд Густавсен е един от най-вглъбените и съзерцателни пианисти на нашето съвремие. С 10 записа за ЕСМ в различни формати (трио, квартет, квинтет), той е в постоянно търсене на оголената истинска красота в музиката. С последните си три проекта той се завръща към трио формата, дълбаейки навътре в душата на заложената концепция още от времето на триото на Бил Еванс – The art of trio. Триото търси, изследва, въплътява в един организъм емоционалната насителост, елегантността и дъхът на музиката.

„Да общуваш с музиката на Торд Густавсен е истинско вълшебство. Всяка негова творба е тихо откровение. Вглъбеност и тиха вътрешна динамика, отгла

Балетна школа "Марина" при Народно читалище "Христо Ботев-1897" в град Пазарджик завоюва второ място на 18-тия Mеждународен младежки фестивал-конкурс на изкуствата "Музите" в Созопол, съобщиха от школата.

Балерините са се представили в стил класически балет, състезавайки се с участници от 18 страни. Освен второто място, школата е получила  купа във втора възрастова категория, такава за  соло в изпълнение на Велислава Дечева, която е спечелила трето място в стил класически балет и златен медал за първа възрастова група, допълниха още те.

Художественият ръководител Тони Райкова е получила диплом за високи професионални успехи и принос за фестивал "Музите", допълват от балетната школа.

През месец юни школата се включи в  Pazardjik Dance Open’24, организиран от Община Пазарджик и Общински детски комплекс – Пазарджик, като завоюва отличия, след което

Ако няма мечти, няма смисъл да се продължава. Надявам се да има начин да се постигнат, но не много бързо, защото без мечтите няма смисъл. Това каза актьорът Герасим Георгиев - Геро, който днес празнува юбилей. 

„Този рожден ден е по-специален, защото навършвам 50 години. Ще го направя в най-близък кръг - роднини и приятели, а пък наесен - през септември, ще събера хората, като се върнат от морето, за да ги отпразнуваме тези 50 години“, каза той. 

Все още има несбъднати мечти в киното, театъра и телевизията. „Набелязал съм си неща, дано да се получат. Да сме здрави само“, си пожела актьорът за рождения си ден.

ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ-ГЕЦ МУ ДАЛ ИМЕТО ГЕРО

Роден е на 10 юли 1974 година в Русе.  Докато се подготвял за кандидат-студентските изпити в НАТФИЗ, близък на Геро го запознал с големия актьор Георги Георгиев-Гец. Той го

На 31 юли (сряда) училищният двор ще бъде огласен от децата от сливенския музикален и социален проект „Музиката вместо улицата“ и немския „Мултикултурен оркестър Гисен“ под ръководството на маестро Георги Калайджиев.

Проектът „Музиката вместо улицата“ дава шанс на някои от най-бедните български деца да се променят и да получат музикално, артистично и училищно образование. От 2008 г. насам момичета и момчета на възраст от 4 до 18 години от детски домове и деца от бедните квартали получават чрез него храна, дрехи, отоплителни материали, основни медицински грижи и образование. 

Фактът, че проектът успява да стартира успешно, се дължи, наред с други неща, на щедрата подкрепа на хората в град Гисен (Германия) и музикантите от „Студио Концертанте” и „Мултикултурен оркестър”, допълват организаторите.

Маестро Калайджиев и създателката на фестивала - акордеонистката Вероника Тодорова, работят съвместно вече 15 години на международна сцена, разказа тя.

„Вярвам, че това е важен за бъдещето на България проект, чрез който се подарява бъдеще на децата. Идеята за участието на  „Музиката вместо улицата“ в програмата на Jam on the river е обвързана и с моя инициатива, идея и кауза, които реализирам в последните години от завръщането си в България.  Става въпрос за иновация, която създадохме и въведохме в местното училище в с. Дебнево – всички деца от първи до четвърти клас да учат музикален инструмент – пиано или акордеон“, каза Тодорова.

На 1 август (четвъртък) в двора на църквата „Св. Петка“ в Дебнево ще звучи „Танго меса“ на Мартин Палмери за хор, мецосопран, струнен квинтет и акордеон в изпълнение на общински хор „Гена Димитрова“ - Плевен и струнен квинтет към Плевенска Филхармония. Солист е Вероника Тодорова, а диригент – Георги Милтиядов.

„Изпълнението на „Танго меса“ на Мартин Палмери беше една моя мечта, която много исках да реализирам в България. Църквата в Дебнево също е едно много специално за мен място, и мисля, че точно там е мястото на тази духовна, въздействаща музика“, допълни Вероника Тодорова.

Тя посочи, че поканата за участие към хор „Гена Димитрова" е провокирана от изключително разнообразната по стил концертна програма, която изпълнява, включително оперни и оперетни спектакли и мюзикъли. През годините музикалният институт работи съвместно с Държавните опери в Стара Загора, Русе, Пловдив, Симфониета– Видин и Плевенската филхармония, както и с други оркестри, като гостува в София, Пловдив, Варна, Добрич, Габрово, Ловеч, Шумен, Разград, Сливен, Кнежа, Видин, Ямбол и др. 

е официален медиен партньор на събитието.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Цветни аспекти
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.